اخبار محلی اخبار محلی برنامه‌هاي هفته جهاني فضا


برنامه‌هاي هفته جهاني فضا

دبير هفته جهاني فضا در ايران از برگزاري مراسم هفته جهاني فضا از 13 تا 18 مهر ماه سال جاري در كشور خبر داد و گفت: سازمان ملل متحد روزهاي 4 تا 10 اكتبر هر سال مقارن با 12 تا 18 مهرماه را به عنوان هفته جهاني فضا نامگذاري كرده است. در اين هفته نقش فضا در زندگي انسانها ترويج و تبيين مي شود.

دليل تعيين اين تاريخ، بزرگداشت دو نقطه عطف در حوزه دسترسي به فضا است. 4 اكتبر 1957، تاريخ پرتاب اولين ماهواره ساخت بشر است و روز 10 اكتبر 1967 نيز تاريخ امضاي قوانين مربوط به فعاليت كشورها در حوزه كشف و بهره برداري صلح آميز از فضاي ماوراي جو از جمله ماه و ساير اجرام آسماني است.

 

محمد فروهرافزود: مراسم افتتاحيه اين هفته با توجه به مصادف شدن با شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) با يك روز تاخير در تاريخ 13/7/89 در سالن شهيد قندي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات برگزار مي شود.

فروهر بازديد از آسمان نما، برگزاري نمايشگاه هايي در زمينه فضا در مدارس و مسابقه نقاشي، مقاله نويسي، ساخت ماكت و طرح ها و ايده هاي جديد در امور فضايي را از ديگر برنامه هاي اين هفته ذكر كرد و افزود: همايش بازشناخت اسرار كيهان، همايش فضا و فناوران فضايي، كارگاه آموزشي استفاده از فناوري فضايي به منظور مديريت بلاياي طبيعي، گردهمايي انجمن هاي علمي هوا فضا، كارگاه آموزشي روند ثبت فني – مقرراتي شبكه هاي ماهواره اي ITU، سمينار كارايي سنجش از دور در مطالعات بلاياي طبيعي، سمينار پزشكي از راه دور، مراسم اختتاميه و اعطاي محصولات فرهنگي سازمان فضايي به برگزيدگان اين هفته از ديگر برنامه هاي درنظر گرفته شده براي هفته جهاني فضا در ايران است.

دبير هفته جهاني فضا در ايران خاطرنشان كرد: برنامه تور فرهنگي - آموزشي از ديگر برنامه هاي جانبي اين هفته در ايران است و به همين مناسبت گروهي به اجراي برنامه با موضوع فضا در تعدادي از شهرهاي كشور مي پردازند.

 

برنامه زمانبندی هفته جهانی فضا سال 1389