اخبار گزارش ها


گزارش ها

روز بزرگداشت خيام

"گرفتار روزگاري هستيم كه اهل علم فقط عده ي كمي،مبتلا به هزاران رنج و محنت ، باقي مانده كه پيوسته در انديشه ي آنند كه غفلت هاي زمان را فرصت جسته، به تحقيق در علم و استوار كردن بپردازند."حكيم عمر خيام نيشابوري غياث الدين ابوالفتح،عمرخيام در زامياد(بيست و هشتم)ارديبهشت 427 هجري در نيشابور زاده شد.در رياضيات،فلسفه،نجوم و شعر از بزرگان عصر خود بود.خيام باحديث،تفسير و حكمت نيز آشنا بود و فقه را نيز در ميانسالي نزد امام موفق نيشابوري آموخت.هرچند خيام در غرب به واسطه ي رباعياتش شهره است اما عمده خدمات وي به جامعه ي علمي جهان بوده است.در اين نوشتار با گوشه اي از تلاش هاي علمي اين دانشمند فرهيخته ي ايراني آشنا خواهيم شد.
ادامه مطلب ...
 

گزارش برگزاري روز نجوم در زنجان

روز نجوم، روزي است که منجمان آماتور در آن تمام تلاش خود را مي کنند تا مردم را با زيبايي هاي آسمان آشنا کنند. ولي روز نجوم امسال با روز هاي نجوم سال قبل تفاوت داشت. امسال روز نجوم در سال نجوم قرار داشت و ما بايد نسبت به سال هاي قبل تلاش بيشتري مي کرديم. در زنجان نيز انجمن نجوم آيتان زنجان به عنوان متولي برگزاري سال جهاني نجوم در زنجان با همکاري گروه نجوم دانشگاه زنجان و گروه نجوم مرکز استعدادهاي درخشان شهيد بهشتي اقدام به برگزاري روز نجوم در شهر زنجان کردند. ما از چند هفته پيش براي برگزاري هفته نجوم و به خصوص روز نجوم برنامه ريزي کرده بوديم. هفته نجوم از روز پنجم تا يازدهم ارديبهشت ماه بود.

ادامه مطلب ...
 

گزارش روز جهانی نجوم در اهواز

مهمترین روز برای ستاره شناسان از راه رسید و علاقه مندان به ترویج این دانش برنامه‌های خود را به اجرا در آوردند. انجمن ستاره شناسی اهواز 11 اردیبهشت در پارک طوبی میزبان تعداد بسیار زیادی از مردم دانش دوست اهوازی بودند تا بار دیگر مردم را به دیدن زیبایی‌های آسمان شب فراخوانند.

 برنامه‌های روز جهانی ستاره‌شناسی از یک ماهه قبل در طی جلسه‌هایی تعیین و سرکار خانم حاجی آقایی و مدنی به عنوان دبیران برگزاری انتخاب شدند. با توجه با تقارن این هفته و مسابقه‌ی سراسری ماراتن مسیه و مسابقه‌ی سراسری ستاره شناسی و شب یوری گاگارین، تصمیم گرفته شد که بر روی روز 11 اردیبهشت بیشتر تمرکز شود. هماهنگی با افراد، گروه‌ها و دیگر مراجع بسیار ضروری بود که همگی آنها در روز 7 اردیبهشت انجام گردید.

ادامه مطلب ...
 

گزارش روز جهانی نجوم در امیدیه

مراسم روز جهانی ستاره شناسی با حضور 120 نفر از مسئولین انجمن ستاره شناسی  امیدیه و کانون فرهنگی تربیتی رضوان و عموم شهروندان در تاریخ 11/2/88 رأس ساعت  20:30 با همکاری مسئولین محترم  شهرستان در محل پارک دانشجو امیدیه برگزار گردید . در این مراسم علاوه بر نمایشگاهی از فعالیت های اعضای انجمن به رصد ماه ، سیاره ی زحل و صورت های فلکی آسمان اردبهشت ، پرداخته شد.

 

ادامه مطلب ...
 

گزارش روز جهانی نجوم در تبریز

انجمن نجوم آیاز تبریز برای چهارمین سال متمادی همراه با دهها انجمن دیگر برنامه هایی برای این روز برگزار کرد. این انجمن در چهارمین سال فعالیت خود توانست بار دیگر قدمی در راه ترویج این علم بردارد و نقشی هرچند کوچک در شناساندن این طبیعت فراموش شده داشته باشد. برنامه های انجمن نجوم آیاز همان طور که برنامه ریزی و اعلام شده بود، روز جمعه ۱۱ اردیبهشت از ساعت ۵ عصر شروع و تا ساعت ۲۱ شب ادامه داشت.

ادامه مطلب ...
 

گزارش روز جهانی نجوم در گنبدکاووس

انجمن نجوم شهرستان گنبد كاووس با حمايت پژوهش سراي دانش آموزي جابر بن حيان و كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان شماره 2 برنامه هاي هفته نجوم را به شرح زير به اجرا درآوردند:

 * برپایی نمایشگاه نجوم

 این نمایشگاه شامل عکس ، پوستر ، کتاب ، سی دی ، مجله نجوم ، تلسکوپ ، ماکت ماهواره های سفیر ، امید و بشقاب پرنده ؛ هم چنین غرفه فروش عکس و نرم افزار و فیلم بود .

این نمایشگاه به مدت ۴ روزدر كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان شماره2 (بلوار دانشجو-پارك شهيد فهميده) برپا بود که طی این مدت بیش از یک هزار نفر از علاقمندان به نجوم ، دانشجویان ، خانواده ها و دانش آموزان مقاطع مختلف مدارس گنبد از آن دیدن کردند .

ادامه مطلب ...
 

گزارش روز جهانی نجوم در لاهیجان

نمایشگاه روز جهانی نجوم، در روز جمعه 11 اردیبهشت 88 با حضور اعضای انجمن نجوم اِکلیل شمالی، مردم و مسئولین محترم شهرستان لاهیجان برای چهارمین سال متوالی و همزمان با سراسر کشور برگزار شد.  این نمایشگاه که در پارک بعثت لاهیجان برگزار شد، مورد استقبال پرشور علاقمندان قرار گرفت.

از بخش های این نمایشگاه می توان به غرفه های نرم افزار، کتاب و مقالات، بازارچه، نقاشی کودکان، ساعتهای آفتابی، آیات آسمانی و بخش پاسخگویی به سوالات اشاره کرد.ضمنا در کنار این نمایشگاه، غرفه ای جهت معرفی ابزار آلات نجومی در نظر گرفته شد. همچنین پس از تاریک شدن هوا، به رصد اجرام قابل رصد آن شب پرداخته شد که توجه خیل کثیری از مردم را به خود معطوف کرد.

ادامه مطلب ...
 

گزارش روز نجوم در پارک ملت تهران

پارك ملت تهران، عصر جمعه، ميعادگاه اهالي نجوم با كودكان، نوجوانان و خانواده‌هايي بود كه در هوايي دلپذير براي استفاده از برنامه‌هاي متنوع روز نجوم در اين بوستان گرد هم آمده بودند.

به گزارش خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، همزمان با پنجاه شهر در سراسر كشور، در تهران هم جمعي از منجمان آماتور عصر ديروز با تلسكوپ‌هاي خود به ميان مردم آمده بودند تا در نخستين روز از هفته نجوم، زيبايي‌هاي آسمان را با همشهري‌هاي خود قسمت كنند.

ادامه مطلب ...