سایر خبرها سایر سایت ها و خبرها مأموریت جدید مریخ : Mars 500


مأموریت جدید مریخ : Mars 500

اوایل صبح جمعه چهارده فروردین ماه یک خدمه شش نفری متشکل از دو فضانورد برگزیده توسط سازمان فضایی اروپا اسا و چهار روس، یک مأموریت شبیه سازی برای مریخ را آغاز کردند. از آنجائیکه این افراد یک محیط منزوی شده مخصوص را به مدت 105 روز ترک نخواهند کرد، مأموریت آنها برای آمادگی یک مأموریت واقعی به سوی مریخ در آینده کمک می کند.


 

 شرح تصویر: کپسول یا مکان کوچک قرنطینه شده برای اقامت 105 روزه فضانوردان

 

بعد از ورود این شش نفر به محل سکونت مخصوص در مرکز مطالعه مشکلات زیست طبی در مسکو، دروازه آنجا به مدت 105 روز بسته می شود و کسی نه به آنجا وارد و نه کسی از آنجا بیرون خواهد آمد.

 این افراد در مدت زمان اقامت 105 روزه شان در این مکان، تمام زمینه های یک مأموریت واقعی به سوی سیاره سرخ را از زمان پرواز تا رسیدن، گشت و گزار در مریخ و همچنان بازگشت را تجربه می کنند. در حقیقت وظیفه آنها دقیقأ همانند وظایف فضا نوردان در یک مأموریت فضایی واقعی است. آنها باید خود را  در برابر حوادث اضطرار یا مشکلات شبیه سازی شده ی که ممکن است  در راه سفر به مریخ بوجود آید، آماده سازند.

 

   

 شرح تصویر: خدمه مأموریت مریخ 500 آماده ورود به محیط قرنطینه شده. 

 

خدمه نامبرده به عنوان موش آزمایشگاهی در اینجا مورد مطالعه یا تحقیقات علمی قرار می گیرند! تا دیده شود که این انزوا چه تأثیرات روانی و جسمی، مانند فشار روانی، دوران منظم هورمون خون و مصونیت جسمی، کیفیت خواب،وضعیت روانی و برنامه غذایی بر آنها دارد.

باید گفت فضانوردانی که در آینده به سوی مریخ پرواز خواهند کرد، با مشکلات زیادی روبرو می شوند؛ یعنی چگونه خود را برای زیستن در یک محیط کوچک محدود شده  به مدت یک و نیم سال آماده سازند. دانستن تأثیرات روانی و جسمی در یک محیط بسته به مدت طولانی برای دانشمندان بسیار اهمیت دارد تا بتوانند اولین سفرای زمین را برای سفر به سوی سیاره سرخ در بهترین حالت آماده سازند و مطابق آن سفینه آینده به سوی مریخ را هم طراحی کنند. بخاطر مشارکت در سلامتی روانی و فعالیت دراز مدت فضا نوردان در سفر به سوی مریخ، دانمشندان باید بفهمند که چگونه می توانند آنها را با تغذیه مطلوب، نور مصنوعی، اقدام متقابل و مناسب طبی و مدیریت وظایف دیگر، حمایت کنند.

 

 

این آزمایش 105 روزه در واقع مقدمه یک مأموریت کامل شبیه سازی شده به سوی مریخ است که در اواخر سال جاری میلادی آغاز می شود. در ضمن یک خدمه شش نفره دیگر هم در یک اتاقک جداگانه برای یک مأموریت کامل (520) روزه به سوی مریخ منزوی می شوند.  

هر دو تحقیق بخشی از برنامه مریخ 500 است که از سوی اسا مرکز تحقیقات زیست طبی مسکو و با حمایت مالی مستیقم آژانس فضایی روسیه و بخش پرواز های انسانی اسا انجام می شود.

 

منبع : Kabulsky.com