سایر خبرها سایر سایت ها و خبرها استیفن هاکینگ در فضا !


استیفن هاکینگ در فضا !

اورلاندو-فلوريدا:اختر فيزيک دان معروف جهان استيفن هاکينگ که اجباراً بيشتر عمرش را در اين اواخر با يک صندلي مجهز چرخ دار سپري کرده است ،تجربه بي وزني در فضا را نوعي احساس خوشبختي و برکت مي داند!! وي در پرواز خود با يک هواپيماي  جت، شرايط جاذبه صفر را تجربه خواهد نمود. اکينگ در مصاحبه اي با خبر گزاري آسوشيتدپرس اظهار کرد : براي کسي مانند من که عضلاتش کار نمي کند ،تجربه بي وزني يک سعادت محسوب مي شود، وي که اکنون 65 سال دارد، سالهاست که دچار بيماري Lou Gehrigs Disease يا اصطلاحاً (ALS) شده است. در اين بيماري شخص بيشتر عضلات ارادی خود را تدريجاً ازدست مي دهد و سيستم عصبي مغز نمي تواند ماهيچه ها را تحت کنترل خود بگيردو کم کم عضلات بدن تحليل رفته و از بين مي روند . در اغلب موارد با از بين رفتن قدر ت تنفسي، بيمار سر انجام با مرگي تدريجي رو به رو مي شود .(ALS)درمان ندارد و

تنها کاري که مي شود انجام داد ،مراقبت و نگهداري از بيمار است تا حدي که نياز هاي اوليه اش از نظر(غذايي،حرکتي و تنفسي)تا حدي بر طرف گردد ،لذا کيفيت و سطح زندگي بيمار تا حد بسيار پائيني نزول مي کند و وي مجبور خواهد بود به سختي ادامه حيات دهد . البته طول عمر بيمار در ALSمعمولاًبسيار کوتاهتر از انواع خفيف تر ومشابه ديگر خواهد بود .آقاي هاکينگ اولين بيمار معلولي است که تجربه پروازش را در جاذبه صفر در يک تور فضايي مشهور انجام مي دهد!

 

پرواز ايشان از مرکز فضايي کندي در کيپ کاناورال ايالت فلوريدا انجام مي گيرد ،هوا پيماي وي يک جت مسافر بري است که در حدود 25 ثانيه شرايط جاذبه مينيمم را در يک حرکت شيرجه اي به بالا روي اقيانوس آرام تجربه خواهد نمود . هواپيماي مذکور اين برنامه را در حدود 10 تا 15 ثانيه براي مسافرانش به اجرا مي گذارد و هر يک از اين مسافران مبلغي در حدود 3750دلار براي سوار شدن به هواپيما و تجربه بي وزني پرداخت نموده اند !با اين وصف اين مبلغ از آقاي هاکينگ در يافت نگرديد در اين سفر هواپيماي جت ابتدا يک حرکت شيرجه اي را به اجرا مي گذارد و در صورتي که دکتر ها و پرستاران اين دانشمند بزرگ مطمئن شوند که وضعيت سلامت ايشان پس از حرکت اول مطلوب است ،هواپيما اين کار را چند بار ديگر اجرا خواهد کرد !

يکي از اعضاي تيم تور فضايي اعلام داشت که اين مأموريت 25ثانيه اي براي آقاي هاکينگ بسيار موفقيت آميز خواهد بود و جالب تر آن است که ما بتوانيم اين کار را چند بار ديگر به انجام برسانيم .هاکينگ نه تنها دست و پاهايش از کار افتاده بلکه عضلات تارهاي صوتي او نيز کار نمي کند و قادر به سخن گفتن نيست . وي تنها به کمک تغييرحالت صورت خود قادر به ايجاد ارتباط مي باشد!يعني از عضلات دور چشم ،ابرو و دهان براي سخن گفتن بهره مي گيرد!

 يک دوربين سنسور در جلوي صورت هاکينگ،قادراست تغييرات حرکتي در عضلات و چهره وي (ابرو وچشم ها)را تشخيص داده  و لذا  هاکينگ مي تواند با انتخاب حروف و کلمات و چيدن آن ها در کنار هم بر روي صفحةکامپيوترش به نوعي ايجاد ارتباط کند و نهايتاً يک سيستم صوتي سينتي سايزر که متصل به صندلي چرخ دار وي مي باشد اين جملات را براي مخاطبين تلفظ مي نمايد !!اين بار در درون هواپيماي جت خبري از صندلي چرخ دار و کامپيوتر سخن گو نخواهد بود با وجود اين همراهان وي از يک کامپيوتر لب تاپ ،براي ايجاد ارتباط به کمک تغيير حالت صورت کمک مي گيرند.

هاکينگ مي گويد:اميدوارم که همه چيز خوب پيش برود با وجود اين همواره امکان دارد که شرايط بر عکس شود. -در خبر ها آمده بود که ظاهراً قرار است آقاي هاکينگ به زودي مسافرتي به ايران داشته باشد.

dezysky.blogfa.com