سایر خبرها سایر سایت ها و خبرها پرتاب کاوشگر تیم "ماه بارسلون"


پرتاب کاوشگر تیم "ماه بارسلون"

یک شرکت چینی کاوشگر تیم ماه بارسلون که یکی از تیم های حاضر در مسابقات لونار ایکس پرایز گوگل است را به ماه می برد. این تیم قرار است کاوشگر خود را در ژوئن 2014 به ماه بفرستد. گوگل به منظور شناخت بهتر سطح ماه، مسابقه‌ای را برای ساخت روباتی فضایی که بتواند از سطح ماه عکس، فیلم و اطلاعات تهیه کرده و به زمین ارسال کند، برپا کرده است.

مهلت ثبت‌نام در این مسابقه 31 دسامبر 2010 به پایان رسید. 33 تیم از امریکا، اروپا و آسیا در این مسابقه ثبت‌نام کرده‌اند که از این میان تا کنون 26 تیم فعال شده‌اند و قرار است ماه‌نورد خود را تا قبل از پایان سال 2015 برای ارسال به ماه آماده کنند.
 
براساس اعلام گوگل، تیمی که در این مسابقه رتبه نخست را به دست آورد و بتواند مدیریت و ساخت برنامه روبات فضایی را به عهده گیرد، 30 میلیون دلار جایزه دریافت خواهد کرد.
 
بر اساس اعلام شرکت Galactic Suite که سرپرستی گروه ماه بارسلون را در مسابقه گوگل بر عهده دارد، شرکت  صنعت دیوار عظیم چین، کاوشگر این تیم را با استفاده از موشگ لانگ مارچ 2C/CTS-2 از مرکز پرتاب ماهواره زیچانگ به ماه خواهد فرستاد.
 
گروه ماه بارسلون تنها گروه از اسپانیا است که در مسابقه گوگل شرکت کرده است.
 
این اقدام چین در واقع تلاش این کشور برای حضور در بازار پر درآمد پرتاب های فضایی است. چین به شدت تلاش می کند در زمینه های مختلف صنعت فضایی حضور پررنگی داشته باشد. در حال حاضر با بازنشسته شدن ناوگان فضایی آمریکا موسوم به "شاتل ها"، روسیه تنها کشوری است که با استفاده از موشک حامل سایوز محموله های مهم را به مدار زمین و عمدتا به ایستگاه فضایی بین المللی می برد.
 

زینب حسینی از سایت نجوم ایران

به نقل از مهر