سایر خبرها سایر سایت ها و خبرها پرتاب ماهواره های مبتنی بر اندروید


پرتاب ماهواره های مبتنی بر اندروید

به دنبال کمبود بودجه سازمان فضایی آمریکا، این سازمان تصمیم گرفته ماهواره‌های مبتنی بر اندروید که هسته اصلی آنها را نکسوس S تشکیل داده به مدار زمین پرتاب کند تا هزینه پرتاب هر ماهواه به نحو قابل توجهی کاهش یابد.

سازمان فضایی آمریکا درحالی که با کمبود بودجه رو به رو شده تلاش می کند به روشی خود را بار دیگر با قدرت نشان دهد تا به عنوان سازمان مسئول اکتشافهای فضایی باقی بماند، از این رو در نظر دارد پروژه ست- فن را اجرا کرده تا از کمترین امکانات بیشترین بهره برداری را داشته باشد.

هدف ناسا از این پروژه ساختن و سرهم کردن ماهواه های کم هزینه مبتنی بر اندروید و قرار دادن آن در مدار زمین است، از این رو مهندسان برای اجرایی کردن آن به گجتها و فناوریهای در دسترس روی آورده اند و با استفاده از سخت افزارهای نکسوس گوگل به عنوان مغز این عملیات پروژه را آغاز کرده است.

 

 

این پروژه در سطح چندان بزرگی قرار ندارد، این ماهواره ها برای مدت کوتاهی فعالیت و تصاویری از فضا را به مرکز کنترل زمینی مخابره می کنند.

همچنین در این شرایط این نانوماهواره ها وضعیت سلامتی خود را چک می کنند و دانشمندان ناسا را از هرگونه تأثیر منفی که فضا روی سخت افزار مطلع می کند.

براساس اعلام ناسا، ساخت بنیادهای این فن-ست موجب می شود که طراحان مأموریت با مدیریت مالی بیشتر ماهواره ها را به دلایل متنوع به فضا پرتاب کنند. برای مثال آزمایش فناوریهای جدید، اجزای پروازهای فضایی و انجام مشاهدات کم هزینه از زمین می تواند علتی برای پرتاب ماهواره باشد.

در نهایت ناسا با استفاده از این فناوری هزینه هر ماهواره که هسته آن را نکسوس S تشکیل داده، تا 3 هزار و 500 دلار پایین می آورد.

قرار است این ماهواره ها اواخر سال جاری روی یک موشک به فضا پرتاب شود.

 

زینب حسینی از سایت نجوم ایران

به نقل از مهر