سایر ابزارهای نجوم ابزارهای آنلاین ابزار نجومی: نمای افق


ابزار نجومی: نمای افق

نمای افق، ابزاری است که در آن می توانید ستارگان را از بالای خط افق در حالی که در زمان و نقطه تعیین شده توسط شما قرار گرفته اید مشاهده نمایید. مسیر مشاهده می تواند بر اساس نقاط کاردینال قطب نما و یا با وارد کردن مقداری بر حسب درجه تعیین شود.

برای ایجاد یک منظر افق، طول و عرض جغرافیایی محل رصد را وارد کرده، سمت مشاهده افق را انتخاب نموده و پس از آن بر روی دکمه View کلیک نمایید. برای توضیحات بیشتر به بخش راهنمای استفاده از ابزار در ادامه مطلب مراجعه نمایید. 

 

 

راهنمای استفاده : ابتدا از قسمت Date and Time تاریخ و زمان مورد نظر خود را انتخاب کنید. این گزینه به طور پیش فرض بر روی Now قرار دارد که تاریخ روز است اما می توانید با فعال نمودن گزینه (Universal time) زمان مورد نظر خود را وارد کنید. مانند مثالی که نوشته شده ابتدا تاریخ و سپس ساعت مورد نظر را بر حسب زمان جهانی (GMT-Greenwich) وارد کنید. برای بدست آورن معادل GMT ساعت ایران می توانید از این ابزار استفاده کنید. (به طور معمول ایران 3:30 ساعت با GMT تفاوت زمانی دارد).

مرحله دوم تعیین زاویه دید بیننده است. Field of view (میدان دید) و Azimuth (درجه نمایش افق) را انتخاب کنید.

 

مرحله سوم انتخاب محل رصد است. از قسمت Observing Site طول و عرض جغرافیایی محل زندگی خود را وارد کنید. دو گزینه Latitude (عرض جغرافیایی) و Longitude (طول جغرافیایی) برای شهرهای مختلف ایران را می توانید از اینجا پیدا کنید. (به عنوان مثال برای شهر تهران Latitude را برابر '44°35  و Longitude را برابر '30°51 قرار دهید.) راه حل دوم این است که بر روی گزینه Set for nearby city کلیک کرده و شهر محل زندگی خود را پیدا کنید. (البته این گزینه شهرهای ایران را ندارد. تنها تهران و شهرهای بزرگ دنیا در آن وجود دارد.)

 

مرحله چهارم انتخاب اجرام قابل مشاهد در نقشه است. در واقع تمام گزینه های این مرحله و مراحل بعدی انتخابی بوده و تنظیم یا چشم پوشی از آنها اختیاری است. با فعال کردن تیک کنار هر یک از این گزینه ها آنها را در نقشه نمایش خواهید داد. 

Ecliptic and equator  : این گزینه مربوط به نمایش دایره البروج و استوا در نقشه تولیدی است.

Moon and planets  : فعال کردن این گزینه ماه و سیارات را در نقشه نمایش خواهد داد.

Deep sky objects of magnitude : این گزینه اجرام اعماق آسمان را از قدر تعیین شده توسط شما نمایش خوهد داد.

Constellations : نمایش صور فلکی در نقشه که خود شامل چند قسمت است: Outlines نمایش اشکال صورت های فلکی. Names نمایش اسامی صورت های فلکی. Boundaries نمایش خطوط مرزی صور فلکی

Stars : این بخش مربوط به نمایش ستارگان در نقشه است.

Show stars brighter than magnitude : این گزینه ستارگان با روشنایی بیشتر از قدر تعیین شده توسط شما را نمایش خواهد داد.

Names for magnitude  : منظور از این گزینه این است که تنها اسامی ستارگانی را در نقشه نمایش دهد که از قدر نعیین شده پرنورتر می باشند.

Bayer / Flamsteed codes for mag : کدهای بایر / فلامستید برای قدر تعیین شده توسط کاربر.

Show magnitudes between : نمایش اجرام در محدوده قدر تعیین شده .

 Terrain at horizon : این گزینه وضعیت نمایش سطح زمین را در نقشه نشان می دهد. با تغییر عدد مربوط به آن می توانید حالات مختلف را تست کرده تا به درک بهتری نسبت به محیط برسید.

 

مرحله آخر تعیین اندازه و مشخصات فنی عکس است. از قسمت Image size  می توانید اندازه نقشه تولیدی را تعیین کنید. قسمت Font scale مربوط به اندازه فونت بکار برده شده در نقشه است و Colour scheme نیز ترکیب رنگ تصویر تولیدی را تعیین می کند.

بخش Asteroid and Comet Tracking مربوط به سیارک ها و دنباله دارها است. (این بخش تخصصی بوده و بیشتر برای منجمان با تجربه کارایی دارد)

 

در پایان برای تولید نمای افق، بر روی دکمه Update در بالای صفحه کلیک نمایید.

 

بخش Ephemeris نشان دهنده یک جدول نجومی برای هر یکی از اجرام منظومه شمسی است. این بخش بر اساس مختصات و تاریخ تعیین شده توسط شما وضعیت هر یک از سیارات منظومه شمسی را بر مبنای معیارهایی از قبیل Right Ascension (بعد) ، Declination (میل) ، Distance (فاصله) ، Altitude (ارتفاع) ، Azimuth (قوس) نمایش می دهد. 

 

 سایت نجوم ایران

از سری ابزارهای کاربردی در سایت نجوم ایران