آنچه که گذشت مهمترین عناوین خبری در سال 1385 دسترسی به مریخ با کمک گوگل


دسترسی به مریخ با کمک گوگل

گوگل نقشه های آنلاين خود را توسعه داده تا جهان موجودات فضايی را هم برای اولين بار در برگيرد.

 

 کاربران گوگل از اين پس می توانند از راه عکس های گوگل به اکتشاف سطح مريخ بپردازند.در "گوگل مريخ" کاربران می توانند اين سياره سرخ رنگ را از راه نقشه های کدبندی شده با رنگ، عکس های سياه و سفيد يا نقشه های مادون قرمز بررسی کنند.

 

اين پروژه پس از موفقيت پروژه نخست گوگل در زمينه نقشه های زمين معروف به "گوگل زمين" طراحی و اجرا می شود. گوگل زمين اجازه می دهد که کاربران به مطالعه دقيق سطح زمين بپردازند.يک سرويس ديگر گوگل امکان مطالعه ماه را ممکن می کند و "گوگل ماه" ناميده می شود. اين سرويس کاربران را به گردشی در سايت های فرود انسان در کره ماه می برد.

 

براي دسترسي به تصاويرمريخ در گوگل به اين ادرس مراجعه كنيد http://www.google.com/mars/

 

نقشه هايی که در گوگل مريخ به کار رفته است از تصاويری فراهم شده که دو سفينه اکتشافی ناسا - مارس اوديسه و مارس گلوبال سروه يه ر - به دست داده اند. اين دو سفينه همچنان در مدار مريخ به گردش خود ادامه می دهند.گوگل سرويس تازه خود را به مناسبت 151 مين سالگرد تولد پرسيوال لوول آغاز کرده است. لوول ستاره شناسی بود که در قرن نوزدهم مريخ را مطالعه و نقشه برداری کرد.گوگل برای تهيه نقشه ديجيتال سطح مريخ با دانشمندان ستاره شناس دانشگاه آريزونا در آمريکا همکاری داشته است.هر چند که بيشتر نقشه مريخ پيش از اين به صورت صفحه به صفحه بر روی شبکه و در سايت های هر ماموريت فضايی وجود داشته است اما گوگل می گويد از طريق اين پروژه است که کاربران عادی می توانند برای اولين بار سطح مريخ را با چنين جزئياتی وارسی کنند.فيل کريستنسن از دانشگاه آريزونا می گويد: "ايده اصلی اين است که به مريخ نگاه کنيم نه اينکه آن را مثل سياره رازآلود موجودات فضايی بنگريم."با استفاده از تکنيک مشابهی که در گوگل زمين به کار رفت و خيلی محبوب شد، کاربران در گوگل مريخ هم می توانند با زوم کردن روی نقشه جزئيات بيشتری از سطح مريخ را مشاهده کنند.

 

کوهها و دهانه آتشفشان ها و تنگه و دره ها و تپه شنی های مريخ در اين نقشه ها به آسانی قابل تشخيص است.اين نقشه ها همچنين سايت های ماموريت های قبلی فرود روی مريخ را مشخص می کند از جمله آخرين سايتی که برای فرود سفينه بريتانيايی بيگل 2 تعيين شده بود که در سال 2003 پرتاب شد ولی موفق به فرود بر سطح مريخ نشد.تفاوت گوگل مريخ با گوگل زمين اين است که کاربران می توانند بدون نياز به دانلود کردن نرم افزار اضافه ای صرفا با مرورگر استاندارد خود به لذت بردن از مشاهده سطح مريخ بپردازند.

  

  منبع : BBC news