اولین تصویر رنگی مریخ

 

 

ناسا / جی.پی.ال / دانشگاه کورنل نیویورک

 

 اولین تصویر رنگی و موزاییکی مریخ، گرفته شده توسط دوربین تمام منظر کاوشگر "اسپیریت"
:. تصویر بزرگتر .: 

 

 

کاوشگر مریخ نورد "اسپیریت" سرانجام اولین تصویر رنگی مریخ را به زمین ارسال کرد. دقت تفکیک این تصویر، از کلیه تصاویری که تا بحال از این سیاره گرفته شده بیشتر است.

 این تصویر که توسط دوریین تمام منظر "اسپیریت" گرفته شده، از تمام تصاویری که تاکنون از مریخ گرفته شده است دقت تفکیک بالاتری دارد. 
تصویر موزاییکی گرفته شده، سه برابر دقیق تر از تصاویری است که روبات "سوجورنر" در جریان ماموریت "رهیاب مریخ" در تیر ماه 1376 گرفت. در این تصویر، همچنین آثاری از خاک مریخ که در اثر جریان باد تغییر شکل داده است دیده می شود.
 کاوشگر "اسپیریت" تا بحال هیچ حرکتی در سطح مریخ انجام نداده است و دانشمندان فعلا در حال انجام آزمایشهای اولیه بر روی قسمتهای مختلف مکانیکی و الکترونیکی آن هستند. این روبات قرار است روز دوشنبه 22 دی، حرکت در سطح مریخ و نمونه برداری از خاک و صخره های آن را انجام دهد.

ماموریت هشتصد میلیون دلاری "مریخ نوردهای کاوشگر مریخ"
(موسوم به
MER) شامل دو روبات کاوشگر به نامهای "Spirit" (روح) و
"
Opportunity" (فرصت) است.کاوشگر "اسپیریت" روز شنبه 13 دی بر سطح مریخ فرود آمد و کاوشگر "آپورچونیتی" هم روز سه شنبه 30 دی ماه در قسمت دیگری از مریخ فرود خواهد آمد.

  به دنبال کسب این پیروزی بزرگ برای ناسا، جرج بوش رییس جمهور آمریکا موفقیت کاوشگر "اسپیریت" را به گروه کنترل این روبات در آزمایشگاه نیروی محرکه جت(
JPL) ناسا در پاسادنای کالیفرنیا تبریک گفت. JPL یکی از آزمایشگاههای موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) است و مدیریت ماموریت "مریخ نوردهای کاوشگر مریخ" را برای اداره علوم فضایی ناسا در واشینگتون دی.سی انجام می دهد.
 

 

 ترافیک سنگین در وب سایت ناسا

 

  تا اوایل بامداد روز سه شنبه(به زمان استاندارد پاسیفیک)، کاربران وب سایت های مربوط به ناسا و مریخ در سراسر جهان، حدود 15 ترابایت اطلاعات (معادل بیست هزار سی.دی) دریافت و ذخیره کرده اند!
  همچنین
از ساعت 12:00 روز شنبه  تا ساعت 06:30 بامداد سه شنبه، حدود 916 میلیون عدد بازدید از وب سایت ناسا انجام شده و 154 میلیون صفحه هم ذخیره شده است. جالب اینکه تعداد بازدیدکنندگان وب سایت ناسا در جریان ماموریت قبلی ناسا به مریخ ( کاوشگر "سوجورنر":ماموریت "رهیاب مریخ"، 18 تیر 1376)، فقط 47 میلیون بود!
 

 

 و اما "بیگل-2" ....

 

  در همین حال،بنابر اعلام آژانس فضایی اروپا(اسا)، قرار است مدارگرد "مارس اکسپرس" ساعت 15:45 امروز (چهارشنبه 17 دی) با عبور از بالای محل فرود مریخ نشین "بیگل-2"، برای چندمین روز متوالی به تلاش برای دریافت سیگنال از این مریخ نشین انگلیسی بپردازد.
 از زمان فرود مریخ نشین "بیگل-2" در چهارم دی بر سطح مریخ، هنوز هیچ خبری از سرنوشت آن در دست نیست و تلاشهای صورت گرفته توسط تلسکوپ رادیویی "جردل بنک" انگلستان، تلسکوپ رادیویی دانشگاه استنفورد آمریکا و نیز مدارگرد "ادیسه مریخ" ناسا برای کسب خبر از این مریخ نشین بدون نتیجه بوده است.

 

  منبع : nasa, Spaceflightnow.com
  نويسنده
 : مسعود کمیلی