آنچه که گذشت مهمترین عناوین خبری در سال 1383 سفینه ای به منظور برسی فرضیه های انیشتین


سفینه ای به منظور برسی فرضیه های انیشتین

 

آلبرت انشتین

 

آلبرت اينشتين، محقق برجسته فيزيک نظری، درسال 1879 در آلمان متولد شد و در سال 1921 جايزه نوبل را از آن خود کرد.در سال 1933، دولت نازی آلمان تابعيت آلمانی وی را سلب کرد و اينشتين عازم آمريکا شد در دانشگاه پرينستون به تحقيق و تدريس پرداخت.البرت اينشتين در سال 1955 درگذشت.نظريه های وی در فيزيک نظری، به خصوص فرضيه نسبيت عام وی، شهرت دارد.

 

 

 

 ناسا  فضاپیمایی را به منظور آزمون يکی از فرضيه های آلبرت اينشتين به فضا پرتاب می کند.

 

به گفته مقامات ناسا، اين سفينه که طی دو هفته آينده به فضا پرتاب خواهد شد، ماموريت دارد بخشی از فرضيه نسبيت عام انيشتين در مورد انحنای فضا و زمان در اثر جاذبه اجرام سنگين را که تاکنون مورد سنجش عينی قرار نگرفته است آزمايش کند.

براساس اين فرضيه، حضور اجرام سنگين باعث می شود تا فضا و زمان اندکی انحنا يابد و در نتيجه، حرکت اجرام موجب حرکت فضا و زمان به همراه آنها می شود.

در اين آزمايش، سفينه ناسا چهار گلوله ساخته شده از کوارتز را که هرکدام به اندازه يک توپ پينگ پنگ است در بالای جو زمين در فضا رها می سازد.اين گلوله ها به محض رها شدن به حالت چرخش در می آيد و در صورتی که فرضيه اينشتين صحيح باشد، نيروی جاذبه زمين اين حرکت چرخشی را مختل می کند.در چنين صورتی، ثابت خواهد شد که زمين، به عنوان يک جرم سنگين، هنگام حرکت خود فضا و زمان را نيز به همراه خود حرکت می دهد.

  منبع : BBC