آنچه که گذشت مهمترین عناوین خبری در سال 1383 روند پيشرفت طرح احداث رصد خانه ملي ايران


روند پيشرفت طرح احداث رصد خانه ملي ايران

 رصد خانه ملی 5 سال دیگر راه اندازی میشود.

رصد خانه ملی ایران قرار است تا 5 سال دیگر راه اندازی شود.

دكتر سعد‌الله نصيري قيداري در گفت‌وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درباره روند پيشرفت طرح احداث رصد خانه ملي ايران گفت: اين طرح با پيگيري‌هاي معاونت پژوهشي وزارت علوم در هيات دولت به تصويب رسيده و بدين ترتيب مهمترين گام در تامين اعتبارات و تضمين اجراي طرح برداشته شده است. در زمينه انتخاب تلسكوپ نيز با توجه به بررسي‌ها و مشورت‌هاي انجام شده،تصميم به تهيه تلسكوپي2 متري گرفته شده كه در حال حاضر مشغول بررسي قابليت‌ها و ادوات‌ مورد نياز اين كلاس از تلكسوپ‌ها مي‌باشيم.

وي افزود: كميته مكان‌يابي طرح با بررسي داده‌هاي هواشناسي و اقليمي33 منطقه كشور، چهار منطقه كرمان، كاشان، قم و جنوب خراسان (فردوس) را به عنوان كانديداهاي مناسب براي احداث رصد خانه انتخاب كرده‌اند. مرحله بعدي مكان يابي،‌ اندازه‌گيري پارامتر ديد اين مناطق است كه مناسبترين محل براي احداث رصدخانه را مشخص مي‌كند.

رييس كميته مكان‌يابي طرح رصد خانه ملي با اشاره به اين كه داده برداري‌هاي مورد نياز جهت تعيين دقيق پارامتر ديد در مناطق مورد نظر حداقل سه سال به طول مي‌انجامد، خاطر نشان كرد: براي تهيه اين داد‌ه‌ها از دستگاهي موسوم به «ديده‌بان ديفرانسيلي حركت تصوير»(DIMM) استفاده مي‌شود كه اساس كار آن بر تهيه دو تصوير از يك جرم سماوي از طريق دريافت نور آن از دو مسير مختلف روي دستگاه است. ابتدا قرار بود اين دستگاه‌ها از خارج كشور وارد شوند كه به دليل مسائل مالي و ساير مشكلات امكان پذير نشد و تصميم به ساخت آن در داخل كشور گرفتيم.

عضو هيات علمي دانشكده علوم پايه دانشگاه زنجان در ادامه با اشاره به اين كه اولين نمونه اين دستگاه سال گذشته توسط وي و يكي ديگر از اساتيد گروه فيزيك دانشگاه زنجان ساخته شده، تصريح كرد: عمليات ساخت سه دستگاه ديده‌بان رصدي ديگر نيز در مركز تحصيلات تكميلي در علوم پايه زنجان در حال اجراست كه اميدواريم با ساخت و آماده سازي كامل آنها، از ابتداي تابستان سال جاري عمليات داده برداري را آغاز كنيم.

دكتر نصيري در پايان با اشاره به اين كه بخشي از اعتبارات مورد نياز فاز مكان يابي رصد خانه كه قبلا از طرف وزرات علوم درخواست شده بود، تحويل شده است، تصريح كرد: طبق برآوردهاي انجام شده، كل اعتبار مورد نياز اين طرح حدود 15 ميليارد تومان است كه اميدواريم با مصوبه دولت مشكلي در تامين به موقع آن نداشته باشيم.

  منبع : ایسنا