آنچه که گذشت مهمترین عناوین خبری در سال 1382 کشف دوازدهمین قمر سیاره نپتون


کشف دوازدهمین قمر سیاره نپتون

ستاره شناسان موفق به کشف یک قمر کوچک در اطراف سیاره نپتون  شدند.بدین ترتیب،تعداد "فرزندان" نپتون به 12 عدد رسید!

ستاره شناسان هفته گذشته موفق به کشف دوازدهمین قمر نپتون شدند. "اسکات شپارد" ستاره شناس دانشگاه هاوایی آمریکا،روز دوشنبه 10 شهریور گزارش رصدی هفتم و هشتم شهریور ماه خود و همکارانش("دیوید جویت" از دانشگاه هاوایی و "ژان کلینا" از دانشگاه کمبریج) از یک قمر ناشناخته در اطراف نپتون را منتشر ساخت.این رصدها با استفاده از تلسکوپ 8.2 متری سوبارو  در مائوناکی انجام شده بود.

در همین روز،اندکی بعد،یک تیم به سرپرستی "ماتیو هلمن" از مرکز اخترفیزیک اسمیتسونیان وابسته به دانشگاه هاروارد نیز خبر از کشف یک قمر ناشناخته در تصاویر گرفته شده از نپتون در 28 مرداد داد.رصدهای این گروه با استفاده از تلسکوپ 4 متری بلانکو در شیلی صورت گرفته بود.

"برایان مارسدن" از مرکز موسوم به "سیاره کوچک" وابسته به اتحادیه بین المللی نجوم در ماساچوست،پس از دریافت این دو گزارش و مقایسه مدار اولیه هر یک از دو جرم مورد ادعا،اعلام کرد که این  دو جرم،در واقع یک جرم هستند و در نتیجه،یک قمر جدید برای سیاره نپتون کشف شده است.

دوازدهمین قمر کشف شده نپتون،بیشترین فاصله را تا سیاره مادر دارد و بطور میانگین،در فاصله 49.5 میلیون کیلومتری آن قرار دارد.مدار این قمر جدید که فعلا  S/2003N1 نام گرفته،بسیار کشیده است بطوریکه با استوای نپتون،زاویه 124 درجه می سازد و به اندازه 26 سال زمین طول می کشد تا یک دور کامل بدور نپتون بگردد.

منبع خبر : www.astronomy.com