آنچه که گذشت مهمترین عناوین خبری در سال 1382 تصویب چهار طرح فضایی جدید توسط کمیته فضایی آمریکا


تصویب چهار طرح فضایی جدید توسط کمیته فضایی آمریکا

کمیته فضا و هوانوردی مجلس نمایندگان آمریکا که یکی از کمیته های فرعی کمیسیون علوم است اخیرا چهار طرح فضایی جدید و مهم را مورد تصویب قرار داد.

این چهار طرح،فعلا فقط در کمیته فضا و هوانوردی که یکی از کمیته های فرعی کمیسیون علوم مجلس نمایندگان آمریکا است مورد تصویب قرار گرفته اند و پس از بحث و بررسی بیشتر در کمیسیون علوم،جهت تصویب و رای نهایی به مجلس نمایندگان فرستاده خواهند شد.این طرحها عبارتند از:

 

§       جایزه نجومی "کونارد"

یکی از این طرح ها که مورد حمایت دانا روراباچر،نماینده جمهوریخواه ایالت کالیفرنیا می باشد،مربوط به اعطای جایزه نجومی "چارلز پته کونارد" است.هدف از اعطای این جایزه،تشویق منجمان آماتور به کشف سیارکها و پیگیری مسیر حرکت آنها است.بنابر این قانون،مبلغ 10000 دلار به ناسا داده می شود تا این طرح را در سال مالی 2005 و 2006 به اجرا در آورد. چارلز پته کونارد،فرمانده ماموریت آپولو 12 و سومین انسانی بود که بر روی ماه قدم گذاشت.

 

§       تسهیل در قوانین مربوط به فعالیتهای فضایی بخش خصوصی

بنابر طرح دیگری که باز هم توسط دانا روراباچر،نماینده جمهوریخواه ایالت کالیفرنیا مورد حمایت قرار گرفت،قوانین مربوط به کلیه افراد کارآفرین در زمینه پرتاب ماهواره های فضایی تجاری مورد تقویت قرار می گیرد.در حال حاضر،اداره حمل و نقل فضایی سازمان هواپیمایی فدرال(FAA)،مسوول سیاستگذاری در زمینه پرتاب ماهواره توسط بخش خصوصی است.بنابر این قانون،بودجه ای معادل 11 میلیون و 523  هزار دلار برای سال مالی 2004 و یک بودجه 11 میلیون دلاری برای سال مالی 2005 به اداره حمل ونقل فضایی FAA تخصیص داده می شود.

مبلغ 1 میلیون و 800 هزار دلار و نیز 2 میلیون دلار به ترتیب در سال مالی 2004 و 2005 به منظور اعطای حق امتیاز به سیستم های حسی راه دور بخش خصوصی داده می شود.

 

§       استفاده از داده های حس از راه دور برای مقاصد غیر فضایی

طرح دیگری که مورد حمایت مارک اودال نماینده دموکرات ایالت کلرادو است،شامل ایجاد برنامه ای برای یکپارچه سازی "داده های حس از راه دور"(remote-sensing data) برای پاسخگویی به نیازهای ایالتی،محلی و منطقه ای می باشد.داده های حس از راه دور معمولا فقط در امور علمی و فضایی مورد استفاده قرار می گیرند.با تصویب این قانون،بخشهای محلی و ایالتی قادر به دسترسی به داده های مورد نیاز در برنامه ریزی شهری و عملیات نجات در هنگام سوانح هستند.

بودجه ای 15 میلیون دلاری برای مدیریت این برنامه توسط ناسا برای سال مالی 2004 تا 2008 اختصاص داده شده است.

 

§       تشکیل کمیسیون تحقیق مستقل

طرح آخر که با پشتیبانی بارت گوردون نماینده دموکرات ایالت تنسی به تصویب رسید،در مورد ایجاد یک "کمیسیون تحقیق مستقل برای پروازهای فضایی انسانی" است.مطابق این طرح،هنگام وقوع حوادث فاجعه بار در برنامه های پرواز فضایی انسانی،هیئتی مستقل برای انجام تحقیقات تشکیل می شود.اعضای این کمیسیون توسط رئیس جمهور آمریکا منصوب می شوند و شامل رئیس شورای ایمنی حمل و نقل ملی و 14 عضو مجلس سنا و مجلس نمایندگان است.

منبع خبر : www.astronomy.com