آنچه که گذشت مهمترین عناوین خبری در سال 1382 پرتاب فضاپیمای استریو با موشک دلتا 2


پرتاب فضاپیمای استریو با موشک دلتا 2

ناسا فضاپیمای "استریو" را با هدف بررسی فورانهای خورشیدی با استفاده از موشک ساخت شرکت بویینگ در سال 2005 راهی فضا خواهد کرد.

سازمان فضا و هوانوردی ملی آمریکا (ناسا) قصد دارد فضاپیمای "استریو"(STEREO) را در 15 نوامبر 2005 با استفاده از موشک دلتا-2 ساخت شرکت بویینگ از ایستگاه نیروی هوایی واقع در دماغه کاناورال در فلوریدا روانه فضا کند.

قرار داد ساخت این موشک قبلا در اواسط سال 2000 میلادی بین ناسا و شرکت خدمات پرتاب دلتا که زیرمجموعه شرکت بویینگ واقع در هانتینگتون بیچ کالیفرنیا است امضا شده بود.

 

 p18

موشک دلتا 2 ساخت شرکت بویینگ
عکس:ناسا/ مرکز پرواز کندی

ماموریت "استریو" که در چارچوب طرح "کاوشهای زمینی-خورشیدی" اداره علوم فضایی سازمان ناسا قرار دارد،شامل دو فضاپیما است.اولین فضاپیما از زمین جدا می شود ولی فضاپیمای دوم،در مداری بدور زمین می گردد.


هدف از ماموریت "استریو "،بررسی نحوه جریان انرژی و ماده از خورشید به سمت زمین و بدست آوردن ساختار سه بعدی و علت بروز فورانهای عظیم ماده که از لایه بیرونی خورشید،موسوم به تاج
   coronaبه سمت بیرون پرتاب می شوند است.همچنین دانشمندان به کمک این ماموریت،قادر به دریافت هشدارهای لازم در مورد فورانهای خورشیدی که مستقیما به سمت زمین حرکت می کنند هستند.

   منبع : www.spaceflightnow.com