فرود بیگل -2 بر سطح مریخ

مریخ نشین "بیگل-2" همزمان با کریسمس با فرود بر سطح مریخ،اولین ماموریت آژانس فضایی اروپا(اسا)در سیاره سرخ را آغاز میکند.

مریخ نشین "بیگل-2" که از 12 خرداد 1382 سوار بر فضاپیمای "مارس اکسپرس" سفر خود به سیاره سرخ را آغاز کرده بود،سرانجام روز جمعه 28 آذر ماه از فضاپیما جدا شد.
این مریخ نشین هم اکنون در حال پیشروی به سمت مریخ است و اوایل بامداد روز پنجشنبه 4 دی ماه،بر روی سطح آن فرود خواهد آمد. "مارس اکسپرس" اولین ماموریت آژانس فضایی اروپا
(ESA) به سیاره همسایه زمین است.
از آنجا که مریخ نشین "بیگل-2"،سامانه نیروی محرکه ندارد،موقعیت فضاپیما قبل از جدا شدن مریخ نشین،بگونه ای تنظیم شد که فرود مریخ نشین با استفاده از نیروی گرانش سیاره،بدون خطر انجام گیرد.به همین منظور،مهندسان ناوبری فضاپیما در روز سه شنبه 25 آذر،طی یک عملیات بسیار حساس،مسیر حرکت  مارس اکسپرس را به دقت تصحیح کردند.
حساسیت این کار از آنجا ناشی می شد که کوچکترین خطا در زاویه فرود "بیگل-2"،باعث آتش گرفتن آن در جو مریخ یا فرود بر روی مکانی نامعلوم بر روی سطح مریخ می شد.
خوشبختانه،عملیات تصحیح مدار فضاپیما و نیز جدا شدن "بیگل-2" از آن توسط گروه کنترل زمینی اسا واقع در مرکز عملیات فضایی اروپا (
ESOC) با موفقیت کامل انجام شد.

p32

"بیگل-2" به کمک چتر بر روی سطح مریخ فرود خواهد آمد.


به گفته "دیوید ساوث وود" مدیر بخش علوم آژانس فضایی اروپا(اسا)،کار تیمی خوب بین اسا،صنعت و گروه  "بیگل-2" باعث پیشرفت کل ماموریت تا بحال شده است و این بار مریخ باید منتظر یک مریخ نشین اروپایی باشد!

گام مهم بعدی،فرود این مریخ نشین در ساعت 6:23 بامداد پنجشنبه 4 دیماه (به وقت ایران) بر روی مریخ است.این تاریخ،مصادف با سالروز تولد حضرت مسیح(ع) است.بنابراین،مریخ نشین "بیگل-2" کریسمس را در مریخ جشن می گیرد! 

 

منبع : www.esa.int 

 

p31