آنچه که گذشت مهمترین عناوین خبری در سال 1382 انجام آخرین آزمایشها برای قرار دادن فضاپیما مارس اکسپرس در مدار مریخ


انجام آخرین آزمایشها برای قرار دادن فضاپیما مارس اکسپرس در مدار مریخ

مهندسان هدایت فضاپیمای "مارس اکسپرس" در مرکز عملیات فضایی اروپا،هم اکنون در حال انجام آخرین آزمایشهای لازم برای قرار دادن فضاپیما در مداری به ارتفاع تقریبی 414 کیلومتر از سطح مریخ هستند.
تا ساعت 9:30 چهارشنبه 3 دی 1382 به وقت مرکزی اروپا،فاصله فضاپیمای مارس اکسپرس از مریخ،200 هزار کیلومتر و از زمین،156 میلیون کیلومتر بود.
"مارس اکسپرس" اولین فضاپیمای آژانس فضایی اروپا(اسا) به مقصد سیاره سرخ است که در تاریخ 12 خرداد 1382 بوسیله موشک روسی "سایوز/فرگات"(Soyuz/Fregat) از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد.
در حال حاضر،گروه کنترل در حال قرار دادن فضاپیما در نقطه ای مناسب برای ورود به مدار مریخ است.دمای مخازن سوخت فضاپیما در حال افزایش است و شیرهای فنری آنها نیز مورد بازرسی قرار گرفته اند.همچنین،به منظور جلوگیری از پیش آمدن "حالت ایمن"(Safe Mode)،همه تجهیزات غیر ضروری فضاپیما خاموش شده اند و تا قبل از قرار گرفتن آن در مدار تعیین شده،هیچ فرمان دیگری به فضاپیما فرستاده نخواهد شد.سرانجام با روشن شدن موتور اصلی به مدت 34 دقیقه،فضاپیمای "مارس اکسپرس" در ساعات آغازین روز کریسمس(پنجشنبه 4 دی)در مدار مریخ قرار خواهد گرفت.

"مایکل مک کی"،مدیر پرواز ماموریت "مارس اکسپرس" می گوید:تنش روانی اعضای هدایت و ناوبری فضاپیما به شدت در حال افزایش است.از حالا به بعد،دیگر کار چندانی از دست ما ساخته نیست.فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم چه پیش می آید!در صورت وقوع حوادث پیش بینی نشده،همه توان علمی،فنی و حرفه ای آژانس فضایی اروپا(اسا) و گروه کنترل بکار گرفته خواهد شد.

مریخ نشین فضاپیمای "مارس اکسپرس"،موسوم به "بیگل-2"
،که روز جمعه 28 آذر از فضاپیما جدا شد،طبق برنامه،در ساعت 6:23 بامداد پنجشنبه 4 دی(به وقت ایران) به کمک چتر و کیسه های هوایی مخصوص،بر روی سطح مریخ فرود خواهد آمد.حدود 2 ساعت بعد،هنگام عبور فضاپیمای "ادیسه مریخ" ناسا از بالای محل فرود این مریخ نشین،دانشمندان می توانند از فرود سالم "بیگل-2" بر سطح مریخ مطمئن شوند.
پس از آن،تلسکوپ رادیویی 76 متری لاول در "جردل بنک" (
Jordell Bank) انگلستان قادر به دریافت پیامهای ارسالی این مریخ نشین خواهد بود.محل فرود این مریخ نشین،آبریز موسوم به "ایسیدیس پلانیتیا" کمی بالاتر از استوای مریخ است.

اسا

(راست) تصویر هنری از لحظه جدا شدن مریخ نشین "بیگل-2" از فضاپیمای مارس اکسپرس.

(چپ) تصویر واقعی مریخ نشین "بیگل-2" هنگام جدا شدن از فضاپیمای مارس اکسپرس در ساعت 12:03 روز جمعه 28 آذر 1382.
              در این هنگام،فاصله "بیگل-2" از فضاپیما،حدود 20 متر بود و با سرعت 0.3 متر در ثانیه در حال سقوط به سمت مریخ بود.

مدارگرد "مارس اکسپرس" با استفاده از هفت ابزار نصب شده بر روی آن،در طول 687 روز(معادل یک سال مریخ)به مطالعه جو،زمین شناسی و ساختار مریخ و نیز جستجوی آب در لایه های زیرین سطح این سیاره خواهد پرداخت. مریخ نشین "بیگل-2" قادر به حرکت در سطح مریخ نیست و تنها می تواند در مدت تقریبا 6 ماه با استفاده از دوربین ها،نمونه بردارها و سایر ابزار خود به مطالعه خاک مریخ،تجزیه و تحلیل جو و جستجوی علائم حیات در گذشته این سیاره بپردازد. 

منبع : www.astronomy.com,www.esa.int