فیلم و انیمیشن سفر به ماه مطالعات صحرایی ماشین های K10 ناسا


مطالعات صحرایی ماشین های K10 ناسا

جزیره دووان در کانادا بزرگترین جزیره غیر مسکونی جهان است. دووان مرکز آتشفشان هاگتون است. دهانه آتشفشانی به پهنای 20 کیلومتر و شبیه به آتشفشان های قمری. فعالیت های تحقیقاتی از کمپ اصلی پروژه هاگتون-مریخ هدایت می شود.

در جولای 2007 ، گروه روبات های هوشمند آمس ناسا(nasa Ames Intelligent Robotics Group)  ، دو روبات K10 را به آتشفشان هاگتون برد. روبات های K10 کاوش های سیستماتیک مشابه را درپایگاه های قمری انجام داده بودند.


K10 "قرمز" یک لیزر جستجوگر سه بعدی را با خود دارد که برای نقشه برداری توپوگرافی استفاده می شود. روبات های K10 به صورت خود مختار و مستقل حرکت می کنند و می توانند پهنه وسیعی از ناهمواریها و سراشیبی ها را بپیمایند.

K10 "مشکی" یک رادار نافذ به زمین دارد که برای نقشه برداری از لایه های زیرین زمین استفاده می شود.

در طول آزمایش های دو هفته ای روبات های K10 بیش از 30 کیلومتر را بررسی کرده و بیش از 25 گیگا بایت اطلاعات نقشه برداری جمع آوری نمودند.

برنامه سه بعدی"Viz"  برای مراقبت و پایش روبات های  K10 استفاده شده است. "Viz" برنامه ای بسیار قدرتمند است که کاربران روبات ها و دانشمندان سیاره ای از آن استفاده خواهند نمود.تصاویر سه بعدی این نرم افزار قادر خواهند بود اطلاعات علمی و مهندسی بسیار وسیع و متنوعی را فراهم نمایند.

برای مطالعه جنبه های عملی روبات های جدید یک "کنترل زمینی" بر روی ساختمان مرکزی پروازهای آتی آمس (Ames' Future Flight Central facility) در کالیفرنیا نصب شد. تلمتری رابت، نقشه های سه بعدی ناهمورای ها و تصاویر دوربین های زنده توسط چندین صفحه نمایش بزرگ نشان داده می شود.

نتایج به دست آمده از تحقیقات صحرایی سایت آتشفشان هاگتون، به ناسا امکان برنامه ریزی بهتر برای ماموریت های آتی کاوشگر قمری را خواهد داد.


برای دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید

منبع: www.noojum.com

ترجمه شده از سایت رسمی ناسا توسط نعیمه موحدی