اخبار برگزیده عناوین برگزیده خبری ناسا و مایکروسافت، مریخ را به زمین آوردند !


ناسا و مایکروسافت، مریخ را به زمین آوردند !

شاید شما نیز یکی از کسانی باشید که همواره با رویای سفر به فضا و زندگی در سایر سیارات به آسمان ها می نگرد. متاسفانه چنین امکانی برای اکثر انسان ها و در آینده نزدیک مقدور نمی باشد و این تنها رویایی بیش به نظر نمی آید. اما با اینحال پروژه جدیدی که با همکاری ناسا و مایکروسافت پیاده سازی شده است می تواند شما را به یک سفر مجازی اما رویایی به خارج از زمین و منظومه شمسی ببرد.

امروز تحقیقات مایکروسافت و ناسا در حال آماده سازی تجربه کاملاً جدیدی برای کاربران تلسکوپ وسیع الطیف (WWT) هستند که به بینندگان اجازه خواهد داد تا از نزدیک منظومه شمسی را مورد بررسی قرار داده و با آن به تعامل بپردازند به طوری که تاکنون چنین چیزی وجود نداشته است. بینندگان اکنون قادرند تور زنده ای به سیاره قرمز داشته باشند، بطور مستقیم صدای دانشمندان ناسا را بشنوند و به صورت کامل و همه جانبه و با کیفیت بالا مریخ را ببینند و بررسی کنند.

 

برای یک تجربه دقیق و نزدیک از مریخ، مایکروسافت و ناسا بینندگان را به دانلود تجارب جدید تلسکوپ وسیع الطیف/مریخ در سایت HTTP://WWW.worldwidetelescope.org دعوت می نماید.

 

( جدیدترین تصویر مریخ که با تلسکوپ وسیع الطیف تهیه شده. (اعتبار تصویر:مایکروسافت/ناسا

 

Dan Fay مدیر بخش تحقیقات مایکروسافت در زمینه های زمین، انرژی و محیط زیست با دانشمندان در سراسر دنیا کار می کند تا ببیند چگونه تکنولوژی می تواند بحث های موجود در تحقیقات را به پایان برساند. وی همکاری خود را با ناسا از اول 2009 در زمینه های تصویرگری از عملیات های ماه و مریخ آغاز نمود. Fay می گوید: "ما میخواستیم امکان دسترسی به تصاویر با ارزش را برای مردم آسانتر کنیم تا همانند دانشمندان بتوانند از هر کجا به آنها دست یابند. ناسا تصاویر مورد نظر را داشت؛ از طریق دوربین وسیع الطیف توانستیم یک ورودی کابر بسازیم به طوری که به مردم اجازه خواهد داد مزایای زیادی از آن دریافت نمایند."

 

 

یک تصویر زاویه باز از مریخ با استفاده از دوربین مدارپیمای وایکینگ و مدارپیمای مریخ. در این تصویر نمای بسیار خوبی از Valles Marineris که عموماً به عنوان خلیج های بزرگ مریخ شناخته می شوند، دیده می شود. (اعتبار تصویر: مایکروسافت/ ناسا)

 

برای تجارب جدید از مریخ Fay کار خود را به صورت تنگاتنگ با بروکس تن (Broxton) آغاز نمود. او از گروه IRG (گروه رباط های باهوش) از مرکز تحقیقاتی Ames ناسا و رییس تیمی به نام نقشه کش ها (Mapmakers) از IRG میباشد. پس از سالها تلاش، نقشه کش ها تصاویر ماهواره ای از مریخ، ماه و اجرام دیگر را جمع آوری و تهیه نموده و آنها را به نقشه های مفید و کارآمد تبدیل نمودند. بر اساس گفته بروکس تن ، انتقال نتایج کارهای ناسا به عموم مردم بخش اصلی ماموریت او بشمار می آید.

در واقع ماموریت تیم Fay در مایکروسافت کشاندن تکنولوژی به خدمت اکتشافات علمی است. او چنین شرح می دهد که دستیابی به پروژه تلسکوپ وسیع الطیف مریخ اطلاعات را در دستان ما قرار داد.

 

 

این تصویر با استفاده از HiRISE (تصویرگر با کیفیت بالای آزمایشات علمی) مدارپیمای MRO ناسا تهیه شده و نمایی از Olympus Mons را نشان می دهد. Olympus Mons به بلندترین آتشفشانها در منظومه شمسی شناخته شده است. (اعتبار تصویر: مایکروسافت/ناسا)

 

Fay می گوید: "ما تنواستیم تصاویر را از ناسا گرفته با مدل های ارزیابی همراه کرده و آنها را روی سطح کره مریخ بیاندازیم. اکنون کاربران تلسکوپ وسیع الطیف می توانند به راحتی تصاویر را بزرگ کرده و البته تجارب جالب از جزئیات سطحی مریخ به دست آورند. آنها می توانند ارتفاعات دهانه های آتشفشانی و یا اعماق دره ها را ببینند. این تجربه جدید به مردم این امکان را می دهد که احساس کنند واقعاٌ در آن محیط قرار گرفته اند."

به ویژه اینکه داده های جدیدی از HiRISE و دوربین حساس MRO ناسا در دسترس می باشد. HiRISE تصاویری با کیفیت فوق العاده بالا و شگفت انگیزی را جمع آوری می کند. هر تصویر تهیه شده از HiRISE از نظر اندازه یک گیگابایت است. Fay متذکر می شود "با این ابعاد مجموعه داده ها برای بسیاری از مردم بسیار گسترده و وسیع است. ما به این سطح وسیع اطلاعات احتیاج داشتیم تا بتوانیم چنین تجربه بی نظیری از مریخ را خلق کنیم."

 

در این تصویر که توسط HiRISE مدارپیمای MRO ناسا تهیه شده نماهای شاخه ای تیره رنگ در کف دهانه آتشفشانی آنتونیادی (Antoniadi) شبیه به سرخس های بزرگ یا کپسول های سرخس مشاهده می شود. این سرخس ها از نظر اندازه چندین مایل بوده و از صخره های سخت ساخته شده اند. (اعتبار تصویر: ناسا/ آزمایشگاهJPL / دانشگاه آریزونا)

 

برای این هدف اعضای تیم بیش از 13000 تصویر از HiRISE را بر روی یک نقشه به هم متصل نمودند. درحالی که HiRISE تنها یک درصد مریخ را تصویربرداری کرده و نواحی زیادی از مریخ هنوز باقی مانده تا مورد کاوش قرار گیرد. تمام تصاویر HiRISE بر روی یک نقشه واحد در کنار هم قرار گرفته و با و با مجموعه داده های جهانی مریخ در ارتباط است. باید متذکر شد این نقشه چند تکه، نقشه ای است با بالاترین وضوح از سطح مریخ که تا کنون وجود داشته.

بروکس تن می گوید: "این شاهکار بزرگ نه تنها برای عموم مردم جذاب و دیدنی است بلکه برای دانشمندان نیز چیزهایی فراهم آورده که تا کنون قادر به دیدن آن نبودند."

وی اضافه می کند: شاهکار بودن آن به خاطر بحث های تکنیکی ای است که در پشت این پروژه قرار دارد. وضوح تصاویر بسیار بالاست و بنابراین حجم فایل ها بسیار زیاد، به طوری که ناسا حدود 3 سال زمان صرف آماده سازی آنها نمود. هر کسی که تاکنون برای ویرایش یک عکس از یک دوربین دیجیتال تلاش کرده باشد می داند که چقدر وقت می گیرد. حال این زمان را ضرب در تعداد تصاویر یعنی 13000 کنید. تعداد کارهایی که باید انجام پذیرد را نیز در یک دوجین ضرب کنید و حالا می توانید ببینید که این پروسه چرا تاکنون انجام نگرفته بوده. بروکس تن از Nebula برای پردازش داده های تصاویر استفاده نمود. با این وجود به هم چسباندن تصاویر HiRISE با استفاده از 114 پردازشگر (cpu) 14 روز زمان برد.

 

منبع : سایت نجوم ایران

ترجمه نعیمه موحدی از ناسا

 

این تصویر یک تصویر اصلاح شده از MOLA (لیزر ارتفاع سنج مدارپیمای مریخ)،یکی از تجهیزات سفینه کاوشگر جهانی مریخ است. آنچه در این تصویر مشاهده میشود حوزه Tharsis است که شامل آتشفشانهای بزرگ Valles Marineris و نواحی ریزشگاه کریس (Chryse) است. آبگیر ناشی از اصابت Agyre در قسمت پایین سمت راست تصویر قابل مشاهده است. (اعتبار تصویر: تیم علمی MOLA)